Unde schiem iarna asta?

Nota Groparului: si ce daca n-avem zapada? Aveti si voi rabdare pana prin iunie, cand da prima ninsoare.

1. Sureanu – www.schisureanu.ro

Descriere

Nu intamplator este prima din lista. Domeniul schiabil este in inima muntilor Sureanu si ofera o priveliste care-ti taie respiratia, cu muntii Retezat la vest, Parangul la sud si Cindrel si Lotrului la est. Ne place locul pentru ca nu este aglomerat si este in multe aspecte facut ca-n Austria. Chiar si anul asta, cand zapada sta departe de noi, aici gasesti zapada naturala de prin noiembrie pana prin aprilie. S-ar putea schia si mai mult de aprilie insa drumul, pe care consiliul judetean Alba intarzie fara nici o explicatie sa il asfalteze, nu mai permite accesul la partii cand zapada incepe sa se topeasca.

Acces

Sebes – Sugag – Oasa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului – Domeniu schiabil – aproximativ 80Km. Distanta de Cluj, aprox. 190km.

De la Sebes la Sugag drumul este excelent insa de aici incep si problemele. Putorile de la drumuri au lasat intre Sugag si Oasa (segment care face parte din celebrul Transalpina) drumul neterminat. De la Oasa se intra pe drum neasfaltat si care, din cate am inteles, este curatat de zapada si intretinut de cei care administreaza domeniul schiabil, cu ajutorul catorva pensiuni si hoteluri din zona. Se poate merge pe cei 20 km cu max 10-40 de km in functie de starea drumului, masina si mila soferului.

De la Oasa pana la baza partiilor lanturile de zapada sunt obligatorii. Daca o sa lasati pilotul din voi sa dea gaz fara lanturi aveti toate sansele sa sughitati non stop si sa nu va puteti bucura de schi. Nu-i pont sa stai pe drumuri sa scoti cocalarii din zapada in loc sa schiezi.

Partii

In momentul de fata exista 10 partii cu lungimi intre 600 si 1700m. Dificultatea variaza de la albastu (incepatori) pana la rosu cu pretentii de negru (avansati). Noi nu i-am da negru insa cei care administreaza partiile spun ca prima parte din partia A2 ar fi mai dificila si au marcat-o corespunzator. Marcajele pe partii sunt bune si se vad rezonabil, inclusiv in conditii de ceata si ninsoare. Telescaunul care te urca pe varful Ausel (2009m) a dat drumul imaginatiei si celor care prefera schiul pe langa partie. Intre partiile A1 si A2 este o portiune maricica, cu putini brazi si pietre, pe care gasesti in multe cazuri un powder “scarbos”, ca sa citam din clasici. Cine s-a indurat sa dea un ban in plus si are schiuri de tura se poate uita mai departe spre vf Sureanu sau vf. lui Patru unde ajungi relativ usor. Sansele de avalansa sunt inexistente pe partii si in jurul lor, insa intrebati la Punctul Salvamont de jos mai ales daca mergeti sa schiati de pe vf. Sureanu.

Tarife

http://www.schisureanu.ro/index.php/tarife

Cartelele cu puncte pot fi avantajoase uneori pentru ca punctele sunt valabile tot sezonul. Atentie insa, telescaunul va ia 2 puncte pe urcare si teleschiul numai unul.

Cazare

La 2 km de partii in Poarta Raiului sunt cateva pensiuni si hoteluri foarte laudate. Noi stam de obicei la 5 km de partii in Luncile Prigoanei unde au aparut o groaza de cabane la preturi decente si care promit ca haosul imobiliar prezent peste tot in Romania sa ajunga si aici.

Anul acesta o sa fie gata si hotelul de la baza partiilor care va avea 50 de camere si tot felu de bucurii sa te poti relaxa dupa o zi faina de schi.

Concluzie

Planurile de dezvoltare sunt foarte promitatoare. Anul asta din mai pana in octombrie “baietii” monteaza doua telescaune noi noute, unul din Poarta Raiului pana pe varful Sureanu si unul din Petrila pana pe varful Curmatura. O sa fie cel mai mare domeniu schiabil din tara, cu peste 23 km de partii. Desi mai are ceva minusuri (in special accesul) noi ii dam 4.5 stele.

2. Cavnic

Descriere

Zona, celebra in Maramures pentru microclimat si fenomene paranormale, are zapada decenta tot sezonul si temperaturi scazute. Exista doua domenii schiabile, la o aruncatura de bat unul de altul, cu nume faine si mandre: Roata si Icoana. Nu ma intrebati de ce nu le unesc ca si io-s la fel de mirat ca voi.

Acces

Exista doua drumuri de acces, unul prin Dej – Galgau – Cheile Babei (nu ratati celebra Pizda Vagina Babei pe stanga) – Targu Lapus – Cavnic si celalat Baia Mare – Baia Sprie – Cavnic.

Drumul din Galgau prin Targu Lapus este mai vechi si peticit dar rezonabil.

Partii

Din pacate, nici Roata, nici Icoana nu se pot lauda cu cine stie ce partii. Dar sa le luam pe rand.

Icoana: Un teleschi si doua partii  rosii, cam scurte, pentru adulti si un teleschi mic cu o partie albastra pentru incepatori si copii. Anul asta nu am fost inca dar anul trecut mai taiau bilete de hartie care is foarte nasoale. Trebuie sa intri inauntru in cladirea de lemn de la baza partiilor, foarte frumoasa de altfel, si sa cumperi biletul, sa iti dai jos manusa sa ii dai lu Gigel biletu sa ti-l rupa si sa-l arunce la cos. Lucrurile se complica daca ninge si este zapada uda, cum am patit anul trecut.

Roata: Aici gasim putintel mai multe partii ca mai sus, la Icoana, adica 3 telescaune cu o partie albastra, o partie rosie (io zic ca-i albastra) si una neagra cu doua variante (din nou trebuie sa obiectez – este o rosie nu o neagra). In total aproximativ 4-5 km de partii. Cei de la Roata dau pe site nenumarate partii, adica 7 dar in realitate sunt 3. Partia albastra in partea mediana este perfect dreapta si daca nu iti dai avant trebuie sa dai din bete serios. O alta problema este legatura intre teleschiuri care este in panta, obligandu-te sa urci pe schiuri sa poti lua al doilea teleschi. Telescaunul de la baza partiei albastre (de unde se ia si ski-pass-ul) se aglomereaza in weekenduri iar coada se intinde pe portiunea de franare si asa prea mica. Eu ma mir ca nu au fost inca accidente serioase. Tot la capitolul asta intra si semnalizarea aproape inexistenta si lipsa protectiilor de pe bolovani, stalpi si copaci pe partia neagra. La o cazatura serioasa exista riscul ca schiorul sa-i loveasca pe cei care urca cu teleschiul.

Dar destul cu criticile ca nu-i asa negru dracu. Noua ne place la Cavnic chiar si cu aceste minusuri si ne-am simtit intotdeauna bine, mai ales la inceput sezon, sa dam rugina jos de pe canturi (si de pe noi). Ambele domenii sunt potrivite pentru schiorii medii/incepatori si pentru cei care nu cauta sa rupa schiurile. La Roata au tunuri de zapada pe care le folosesc din plin in momentul in care temperaturile scad destul.

In ambele locuri este ce face si iarna si vara. Gasiti tubbing si snow tubbing, inclusiv cu Tubby (!), suprafata artificiala de schi, loc special amenajat pentru sanie. Pe langa Cavnic merge si o plimbare pe schi de tura, pe jos sau de MTB vara. Noua ne place drumul spre Baiut.

Majoritatea partiilor au nocturna deci, se poate schia pana seara, cand este si mai liber. Nu va uitati lentila mai deschisa acasa (eu prefer lentila fotocromata care merge si pe soare, ceata sau nocturna – Zeal si POC rulz).

Tarife

http://www.superskicavnic.ro/

http://icoanacavnic.ro/

La fel ca si in Sureanu, la Roata, se pot lua cartele cu puncte valabile tot sezonul.

Cazare

La baza ambelor domenii schiabile exista hoteluri. Eu am un prieten care are casa in Cavnic si stau la el insa asa ochiometric as zice ca ambele hoteluri arata bine cu un plus celui de la Icoana care este o cladire superba din lemn cu aer vechi. In rest prin oras gasiti o gramada de oportunitati de cazare, de la pensiuni si hoteluri pana la cabane de inchiriat si gazda.

Concluzie

Inca mai este mult de lucru din partea celor doua domenii schiabile pentru a face din Cavnic o adevarata statiune de schi. Eu le-as sugera, ca prim pas, sa le uneasca. Un loc foarte bun pentru familii, cei care vor sa invete sa schieze sau se se relaxeze. Nu este recomandat celor care cauta senzatii pe schiuri sau pe placa si nici atat freeriderilor. Au din partea noastra 2.5 stele.

Oferit de www.absolutexplorer.ro. Nu schiati asa incat sa ajungeti pe mana groparului!

9 lovituri, dă-i și tu!